sâmbătă, 21 februarie 2009

Tineretul a invins Polonia

Echipa lui Sandoi a trecut la limita, scor 1-0, de lesi, care au ramas in zece pentru ultimul sfert de ora, dupa ce un jucator al oaspetilor l-a calcat pe cap pe Keseru.
Nationala de tineret a Romaniei a jucat ieri la Mogosoaia un meci amical cu reprezentativa similara a Poloniei, de care a trecut cu 1-0 (1-0). Unicul gol al intalnirii la care au asistat 150 de spectatori a fost reusit de Hristu Chiacu, jucator care activeaza chiar in Polonia, la Wisla Cracovia, mijlocasul roman finalizand cu un sut din marginea careului mare o actiune personala in minutul 11. Oaspetii au evoluat in zece jucatori din minutul 76, cand Klofic a fost eliminat dupa ce l-a calcat pe cap pe Claudiu Keseru. Selectionerul Emil Sandoi a folosit echipa Pantilimon (74 Tatarusanu) - Scarlatache (86 Garla), Scutaru (32 Firghi), Ninu, Mardare - Chiacu (74 Palimaru), Tincu (59 V. Simion), Ropotan (90 Filip), Cr. Tanase (62 Pacuraru) - Keseru (83 Predescu), B. Stancu (56 Cigan). "Aceasta victorie a completat seria celor doua meciuri amicale in vederea intalnirilor oficiale cu Franta si Malta (n.r. programate in iunie, in debutul calificarilor la Euro 2009). A fost un test reusit si ma bucura faptul ca am castigat si, mai mult, ca nu am primit gol, la fel ca in precedentele trei partide de verificare. Sunt convins ca pana la ora meciului cu Franta voi gasi formula optima de echipa pentru a debuta in preliminariile Campionatului European cu un rezultat bun", a declarat la final Emil Sandoi. La intalnirea de la Mogosoaia au asistat, printre altii, antrenorii Ioan Andone si Ion Moldovan, Marius Stan, directorul general al Otelului, impresarul Victor Becali, precum si stelistii Cosmin Olaroiu si Mihai Stoica.